ГРАЂЕВИНСКИ ОДСЕК

Студијски програм: АРХИТЕКТУРА

Само по ВГГШ

Издаваштво

ЗБИРКА РЕШЕНИХ ЗАДАТАКА ИЗ
ЗИДАНИХ КОНСТРУКЦИЈА
ПРЕМА ЕВРОКОДУ 6

Аутор Проф. др Бојан Милошевић, дипл. инж. грађ.
Рецензенти др Радован Цветковић, доцент, Грађевинско-архитектонски факултет у Нишу
др Жарко Петровић, доцент, Грађевинско-архитектонски факултет у Нишу
др Ива Деспотовић, професор струковних студија, Висока грађевинско-геодетска школа струковних студија у Београду
Технички уредник Александар Костић
Штампа DonatGRAF
Тираж 300 примерака
ИСБН: 978-86-7488-158-3

Цена: 1500.00 дин

 

© Ниједан део овог уџбеника не сме се репродуковати, фотокопирати или преносити у било којој форми: електронски, механички, фотографски или на други начин, без претходне писмене сагласности аутора

 

Збирка задатака која се налази пред читаоцима првенствено је намењена студентима Високе грађевинско-геодетске школе струковних студија у Београду. Садржај збирке прилагођен је наставном плану и програму предмета Зидане конструкције у високоградњи који се изучава у другом семестру мастер студија.

Примери, обрађени у збирци, представљени су тако да омогуће лакше усвајање и практичну примену теоријских знања из Зиданих конструкција. Изабране поставке задатака покривају све области предвиђене наставним планом и програмом предмета. Намера је да се студенти поступно уводе у материју како би се омогућило боље разумевање теоријских поставки и метода које се изучавају у оквиру предмета, са жељом да се читаоцу приближи поступак размишљања и у целости прикаже процес димензионисања зиданих конструкција. Задаци су решавани детаљно, са потребним теоријским објашњењима.

Као што сам наслов говори, ова збирка се бави зиданим конструкцијама и у њој су обрађени савремени теоријски и практични приступи решавања разних проблема из ове конструктерске области. Еврокод стандарди пружају уобичајена конструкцијска правила за свакодневни прорачун, како традиционалних тако и савремених зиданих конструкција у целини као и њихових елемената. За пројектовање инжењерских грађевинских објеката или њихових делова који су формирани од неармираних, армираних, претходно напрегнутих зидова или зидова уоквирених серклажима, у Европској Унији примењује се Еврокод 6 (ЕC 6). Потреба за одговарајућом литературом која би приближила технички прорачун и димензионисање зиданих конструкција према Еврокоду 6 препозната је и у инжењерским круговима где је примена овог стандарда понекад нужна због захтева и недостатака домаћих прописа.

Прорачун зиданих конструкција према Еврокоду 6 базира се на Теорији граничних стања, односно заснива се на прихватљивој вероватноћи да пројектована зидана конструкција неће бити неподобна за примену у одређеном временском периоду, што значи да ниједно релевантно гранично стање неће бити достигнуто. Иако Теорија граничних стања обухвата гранична стања носивости и гранична стања употребљивости, прорачун и димензионисање зиданих конструкција по методи граничних стања своди се искључиво на доказивање граничног стања носивости, без потребе истовременог доказивања граничног стања употребљивости. Сматра се да зидане конструкције које испуњавају гранични услов носивости аутоматски задовољавају и гранични услов употребљивости.

Посебан део ове збирке задатака чине прилози у оквиру којих су дати одређени помоћни материјали за анализу дејстава и димензионисање зиданих констукција који ће њеним корисницима да омогуће како лакшу израду задатака, тако и конкретних примера у пракси. Прилог такође садржи и одредбе других стандарда који су потребни за примену ЕЦ 6, као одредбе стандарда SRPS EN 1990, SRPS EN 1991, као и SRPS EN 1998.

Ова збирка задатака је скромни допринос аутора да предмет Зидане конструкције у високоградњи буде покривен одговарајућом литературом како би се студентима омогућила лакша припрема писменог и усменог дела испита. Надам се да ће ова збирка задатака бити од велике помоћи студентима у савладавању знања из ове области неопходног за образовање инжењера како грађевинске тако и архитектонске струке, а може корисно послужити и студентима других Високих школа струковних студија као и факултета на којима се овај предмет изучава кроз одговарајуће програме.

Посебну захвалност дугујем рецензентима, који су пажљиво прегледали рукопис и дали ми корисне савете и драгоцене сугестије за побољшање квалитета ове збирке задатака. Такође, желим да се захвалим и колегама из компаније Wienerberger d.o.o. Кањижа на сарадњи и помоћи око израде збирке.

У Београду, 2019. године

Аутор